Az alább közölt anyag ITT letölthető
Gömöri György visszaemlékezése az október 23-i tüntetésen történtekről
(Részlet)
Ahogy menetünk befordult a Kossuth Lajos utcába, kórusban rákezdtünk az első jelszóra: Függetlenség szabadság! amit egymás után követett a többi. (…) Csak úgy harsogott tőlünk az utca. Sorainkban az óvatoskodó vagy minden pártvonalat kiszolgáló tanárok egyike-másika sápadtan rakta a lábát, de az utca két oldalán élő sorfalat alkotó pesti nép ujjongott, éljenzett. A Ferenciek terének sarkán a templom előtt egy öreg néni sírva fakadt: Jaj, fiaim csak hogy ezt a napot megérhettem (…) Szinte mámorosak voltunk a lelkesedéstől, éreztük, valami rendkívüli történik. Az Astoriához értünk, a menet éle éppen befordult a Tanács körútra, amikor egy teherautóra lettem figyelmes, amely éppen itt fékezett le. Munkás külsejű emberek ugráltak le róla. Honnan jöttök? - kérdezte valaki. Csepelről- hangzott a válasz - Megvárjuk a menet végét és beállunk! Mások, akik a járdáról nézték végig a felvonulást, nem várták meg az elég hosszú menet végét, hanem azon nyomban beálltak. (…) Ezt nem néztük túl jó szemmel, de láttuk, lehetetlen a csatlakozni kívánókat visszatartani. Viccel próbáltam elütni a dolgot. Csak egyetemisták lehetnek a menetben, de levelező hallgatókat is felveszünk. "Levelező hallgatóink" egyre szaporodtak...
(Megjelent: Kortárs Krónika, 1956. Válogatta és szerkesztette: Nóvé Béla. Krónika Nova Kiadó, Budapest, 2001. 21.l)
Hasznos információk
1) Gömöri György költő, irodalomtörténész és műfordító. 1956-ban a pesti bölcsészkar diákmegmozdulásainak egyik vezetője.
2) A diákok szervezetten vonultak fel. A budai diákság tízezres tömege nemzeti színű zászló alatt némán vonult a Bem-szoborhoz. A pesti egyetemisták menete a Petőfi-szobortól indult, majd a Kossuth Lajos utca, Tanács körút, Bajcsy-Zsilinszky út, Szent István körút, Margit híd útvonalon vonult a Bem-szoborig.
Információkeresés
- Milyen hatást keltett az egyetemisták felvonulása a pesti utcákon?
- Mi az, ami nem úgy alakult, mint ahogy a tüntetés szervezői tervezték?
Elemzés és értékelés
- Nézd meg a tüntetésről készült filmrészleteket! A korabeli felvételek megerősítik vagy cáfolják mindazt, amit a szemtanúk a tüntetés részvevőiről, hangulatáról, külsőségeiről írtak?
- Melyek lehettek azok a körülmények és élmények, amelyek a tüntetés sok résztvevőjét és szemtanúját később a felkelők oldalára állítottak?
- A tüntetésen történtek alapján lehetett-e számítani arra, hogy az események fegyveres felkelésbe torkollanak?