A Nemzeti Emlékezet Bizottsága konferenciát tart az „A KÖVETKEZŐ LÁNCSZEM” A hatalom kisajátítása, államosítás és szovjetizáció a magyar gazdaságban 1945–1949 címmel.
.
.
Helyszín:
- NEB Hivatala, konferenciaterem (Budapest VIII., Vas utca 10.)
Időpont:
- június 15. 9 óra
PROGRAM
9.00 Megnyitó
9.10 Ö. Kovács József: Erőterek 1945-ben. A szovjetizálás tapasztalattörténetei. Nyitó előadás
I. szekció
9.40 Baráth Magdolna: A proletárdiktatúra gazdasági alapjának lerakása. A tervutasításos rendszer bevezetése Magyarországon
10.00 Germuska Pál: Állami kezelésbe vétel? Az államosítások módszertana
10.20 Vita
10.30 Kávészünet
II. szekció
10.40 Botos János: Az egyszintű bankrendszer kialakítása Magyarországon a második világháború után
11.00 Bódy Zsombor: A „nagybankok” ügye a gazdasági életbe történő állami beavatkozás folyamatában
11.20 Kárbin Ákos: Változások útján… A Magyar Nemzeti Bank átalakulása 1945–1949 között
11.40 Vita
11.50 Ebédszünet
III. szekció
12.35 Honvári János: A magyarországi német vagyon sorsa, 1945–1957
12.55 Bank Barbara: A Soproni Pamutipari Vállalat esete
13.15 Boros Zoltán: A bencés rendi vagyon államosításának lépései 1945–1950 között
13.35 Vita
13.45 Kávészünet
IV. szekció
13.55 Sulics Fruzsina: A magyar filmszakma államosítása
14.15 Hollósi Dániel József: A Gamma Finommechanikai és Optikai Művek Rt. állami kezelésbe vételének problematikája
14.35 Czene-Polgár Viktória: „Morálra nem, de móresre meg lehet és meg is kell tanítani őket.” A pénzügyi büntetőjog mint a gazdaságirányítás eszköze
14.55 Vita, zárszó