Kecskeméten látható júliusban a „Küzdelem a lelkekért" kiállítás

Hiros.hu/keol.hu- 2023.06.29.

  • Megosztás
  • 2023. July 03.
hiros.hu-Banczik Robert

Kecskeméten látható június 29-től a Nemzeti Emlékezet Bizottsága (NEB) „Küzdelem a lelkekért" című vándorkiállítása. A tárlatot a Kuláküldözés áldozatainak emléknapjához kapcsolódva nyitotta meg a Katolikus Egyházközségi Házban Soós Viktor Attila történész, a NEB tagja, Szemereyné Pataki Klaudia Kecskemét Megyei Jogú Város polgármestere és Varga László nyugalmazott református püspökhelyettes. A megnyitón jelen volt továbbá Bank Barbara történész, a NEB tagja.

Kiállítással emlékeznek a kuláküldözés áldozataira Kecskeméten. A „Küzdelem a lelkekért” című összeállítás fotókon keresztül mutatja be azt a nehéz korszakot, melyet Rákosi Mátyás 1948. augusztus 20-án kecskeméti beszédében hirdette meg. A kiállítás a Lestár téri épület emeletén, a Katolikus Egyházközségi Házban nyílt meg, az egykor ÁVH-központként működő, a népnyelv által „kékítő háznak" nevezett épületben, melynek pincéjében számos embert megkínoztak, megöltek. – Nagyon kevesen tudják, hogy mi volt ez a ház egészen 89’-ig. Kívánom, hogy mindannyian őszintén hajtsunk fejet ezen a napon azok előtt, akik ebben a házban és az ország sok hasonló házában, otthonában végig szenvedték életük legnehezebb időszakát– mondta a megnyitón Varga László, nyugalmazott református püspök helyettes.

Szemereyné Pataki Klaudia polgármester a kiállítás megnyitóünnepségén kiemelte: felelősek vagyunk a múltért és a jövőért is, a kiállítás pedig hozzájárul ahhoz, hogy a múlt eseményeit hitelesen megismertessük a következő generációval. – Emlékezzünk és vigyázzunk arra, hogy ez még egyszer ne forduljon elő! Ez a mi felelősségünk. Tanulnunk kell a múlt hibáiból, hiteles információkat kell szereznünk ebből az anyagból– figyelmeztetett Szemereyné Pataki Klaudia. Mint elmondta, a Küzdelem a lelkekért cím tulajdonképpen egy Kádár Jánostól származó idézet, arra utal, ki nyeri meg magának a következő generációt. A pártállami rendszer kiépülésével párhuzamosan ezért fokozatosan háttérbe szorították az egyházakat, az erőszakos eszközöktől sem riadva vissza.

A megnyitón Soós Viktor Attila, a Nemzeti Emlékezet Bizottság tagja ismertette a jelenlévőkkel a kiállítás anyagát. Mint elmondta, a Küzdelem a lelkekért című tárlat elsősorban a hatvanas évek egyházüldözéseit mutatja be, de kibővíti az üldöztetettek körét. – 1945 és 1990 között a magyar társadalmat, benne az egyházainkat, a paraszti társadalmat, az értelmiséget, az arisztokráciát és más csoportokat és közösségeket is ide lehetne sorolni, amelyeket üldöztetés, megpróbáltatás ért – fogalmazott Soós Viktor Attila.

keol.hu-Vincze József

A tizenhat tablóból álló kiállítás bemutatja, hogy a pártállam miként indított támadást azokkal a keresztyén közösségekkel szemben, amelyekben konkurenciát látott, egy új keresztyén elit kinevelőit. A vándorkiállítása 2022. februárja óta látható Magyarország különböző településein, elsősorban tanintézetekben. A Küzdelem a lelkekért cím tulajdonképpen egy Kádár Jánostól származó idézet, amivel arra utalt, hogy ki nyeri meg magának a következő generációt. A pártállami rendszer kiépülésével párhuzamosan ezért fokozatosan háttérbe szorították az egyházakat, az erőszakos eszközöktől sem riadva vissza. 1958 a kiindulópont, míg 1973-ban az utolsó olyan politikai koncepciós per zajlott, melyen papokat, illetve az egyházhoz tartozó világi személyeket ítéltek el. A kiállítás azt is bemutatja, hogy mindeközben létezett azért egy alternatív társadalmi élet is, melynek középpontjában a hagyományos keresztény értékeknek a továbbörökítése állt. Erről természetesen a hatalom is tudott, ezért például a konfirmálást és a bérmálást az első személyi igazolvány ünnepélyes átadásával próbálta ellensúlyozni.

A kiállítás munkanapokon 10-17 óra között tekinthető meg Kecskeméten, a Lestár téri épület emeletén, a Katolikus Egyházközségi Házban, a Katona József tér 12. szám alatt.

Az Országgyűlés 2012. március 26-át a kuláküldözés idején tönkretett magyar gazdák emléknapjának nyilvánította június 29-ét, ami a hagyomány szerint a betakarítás kezdete, a parasztság ünnepe. Kecskemét önkormányzata 2012-ben emlékművet állíttatott a kuláküldözés áldozatainak emlékére a Lestár téren, azóta minden évben ott tartják a megemlékezést.

Forrás:

Kapcsolódó tartalom:

A Kecskemét Televízió tudósítása:


Képek

hiros.hu-Banczik Robert
hiros.hu-Banczik Robert
keol.hu-Vincze József
hiros.hu-Banczik Robert
hiros.hu-Banczik Robert
keol.hu-Vincze József
hiros.hu-Banczik Robert
hiros.hu-Banczik Robert
hiros.hu-Banczik Robert
keol.hu-Vincze József
keol.hu-Vincze József

Címkék

Küzdelem a lelkekért programsorozat egyházüldözés Soós Viktor Attila Bank Barbara