Farkasverem (2023-2024 )

  • Megosztás
  • 2023. January 01.
Farkasverem- adáslogo kep

A Farkasverem című műsor a Nemzeti Emlékezet Bizottsága szakmai támogatásával készül. Rendhagyó történelemóra minden vasárnap reggel kilenc órakor, ismétlés aznap este ugyancsak kilenckor.

Az alábbiakban közöljük a Karc FM, majd a Hír FM rádiókban elhangzott adásokat, azokat - ahol ezt a Rádió közzé tette - a műsorszerkesztő ajánlói vezetik be.

.


A követhetőséget segítve a további adások megtalálhatóak, meghallgathatóak

Farkasverem adásai / 2016-2018.

Farkasverem adásai / 2018-2019.

Farkasverem adásai / 2020-2022.

Farkasverem adásai / 2023-
(alább részletezzük...)

ADÁSOK

Statárium a nép ellen! Az ’56-os forradalmat követő rögtönítélő bíróságok szándékosan mosták össze a darabolós gyilkosokat a forradalmárokkal. De hogyan rejtegethetett volna valaki töltött géppisztolyt a befűtött cserépkályhában? Miközben mindenki tudta: a raktárakból hiányzó puskák, géppisztolyok nagy részét a szovjetek zabrálták el. A Hír FM Farkasverem című műsorában Szakolczai Attila és György Sándor történészek, a Nemzeti Emlékezet Bizottsága Hivatalának tudományos munkatársai beszéltek az '56-os forradalmat követő megtorló intézkedésekről.

Farkasverem (2024.08.04.)

_________

„Ahol az ember felmászik a fára, a turulmadárra, ott van Budapest” Tegyük rendbe a turult! Nem antiszemita szimbólum, amire bizonyíték, hogy a tatabányai óriás emlékművet egy zsidó ember készítette. De akkor hogyan szűkült le a jelentése 1944-re mégis? Mikor vesztette el az ártatlanságát, és ez a szimbólum hibája-e? És mi legyen a XII. kerületi szoborral? A stúdióban Velkovics Vilmos vendége Kovács Tamás történész, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense és Ötvös István történész, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem docense, a Nemzeti Emlékezet Bizottságának tagja.

Farkasverem (2024.07.28.)

_________

A srebrenicai mészárlás az egyik szarajevói merénylő szellemi „terméke” volt. Ezt kevesen tudják. A Csubrilovics-terv, a svábák, a kuferadzsik és az Osztrák-Magyar Monarchia tiencsini gyarmata mind egy adásban, amelynek apropója Ferenc Ferdinánd és felesége meggyilkolása, amely pont 110 éve történt. A stúdióban Velkovics Vilmos vendége Makkai Béla történész, a Károli Gáspár Református Egyetem Új- és Jelenkori Egyetemes Történeti Tanszékének docense és Ötvös István történész, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem docense, a Nemzeti Emlékezet Bizottságának tagja.

Farkasverem (2024.07.14.)

_________

„Hazugságokból épített testőrség” – az igazság védelmére. 10 angol titkosszolgálati elterelő akció a normandiai partraszállás leplezésére. Mi alapján hitte el 1944 őszéig Horthy, hogy lesz angol partraszállás a Balkánon? Plusz az iraki puccs, Kemal Atatürk és a szabadkőművesek hatása a második világháborúra. A stúdióban Velkovics Vilmos vendége Joó András történész, a Nemzeti Emlékezet Bizottsága Hivatalának tudományos főmunkatársa és Máthé Áron történész, a Nemzeti Emlékezet Bizottsága elnökhelyettese.

Farkasverem (2024.06.30.)

_________

Olaszország, a Maffia, szabadkőművesek és álszabadkőművesek, a Vörös Brigádok és Aldo Moro meggyilkolása - és a magyar szál: a Rákosi által protezsált disszidens sztárdiplomata, akit felvett a P2 szabadkőműves páholy is tagjai közé. A Farkasverem mai főszereplője Száll József. A stúdióban Velkovics Vilmos vendége Andreides Gábor, a Nemzeti Emlékezet Bizottsága Hivatalának tudományos munkatársa és Máthé Áron, a Nemzeti Emlékezet Bizottsága elnökhelyettese.

Farkasverem (2024.06.16.)

_________

A nemzeti összetartozás napjához kapcsolódva a műsor témája a „bolgár Trianon”, az 1919-es neuillyi békediktátum. Vendégeink megtalálják a kapcsolódási pontokat a Kominternhez és a csetnik mozgalomhoz is. Kiderül, hogy miért nem indult el 1965-ben Burgaszban a sétahajó, ha a kapitány születésnapos volt, és hogy miért volt a bolgárok számára Magyarország az „elérhető Nyugat”? A stúdióban Velkovics Vilmos vendége Arató György, a Nemzeti Emlékezet Bizottsága Hivatalának tudományos kutatója és Máthé Áron, a Nemzeti Emlékezett Bizottsága elnökhelyettese.

Farkasverem (2024.06.02.)

_________

Háromhuszas kenyér, ötven filléres fagylalt – ezzel vásárolta meg a Kádár-diktatúra, hogy vezetői ne úgy végezzék, mint a Ceaușescu-házaspár ’89 karácsonyán egy fal tövében. De mikor kezdődött és mi okozta a magyar gazdasági csődöt, az összeomlást, ki és miért vette fel ész és haszon nélkül a külföldi adósságot, amely végül megágyazott rendszerváltoztatásnak? A stúdióban Velkovics Vilmos vendége Germuska Pál, a Nemzeti Emlékezet Bizottsága Hivatalának tudományos tanácsadója és Schlett András közgazdász, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem tanára.

Farkasverem (2024.05.26.)

_________

Öngyilkosság után csodálatosan beforrt sebek, tisztességtelen levágott és összecserélt fejek – horror-történetek egy friss történészi tanulmányból. A kutatócsoport az ’56 utáni halálos ítéletekben szerepelt szakértői véleményeket átvizsgálva rájött, hogyan és miért gyártottak, hamisítottak bizonyítékokat az orvos-, és fegyver-specialisták a párt utasítására. A stúdióban Velkovics Vilmos vendége Rigó Róbert, Nemzeti Emlékezet Bizottsága Hivatalának kutatási osztályvezetője és Horváth Miklós, a Károli Gáspár Református Egyetem tanára, kutatócsoport vezető.

Farkasverem (2024.05.19.)

_________

Mi volt a realitása egy második Molotov-Ribbentrop paktumnak? Ha már egyszer egymás tenyerébe csaptak, másodszor is megtehették volna! Hogyan zárult le a második világháború a nagyhatalmak kölcsönös gyanakvása, árulása, paranoiája közepette, és miért van – minimum – két Győzelem Napja? A stúdióban Velkovics Vilmos vendége Joó András, a Nemzeti Emlékezet Bizottsága Hivatalának tudományos főmunkatársa és Máthé Áron, a Nemzeti Emlékezett Bizottsága elnökhelyettese.

Farkasverem (2024.05.12.)

_________

A Német Birodalom teljhatalmú́ megbízottja: közgazdász PhD, meggyőződéses náci, karrierista, a magyar borok kedvelője – ki volt Edmund Veesenmayer, a nácik által megszállt Magyarországért felelős bürokrata. És hogyan úszta meg a háború után mindössze két év börtönnel? A stúdióban Velkovics Vilmos vendége Kovács Tamás történész, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense és Máthé Áron a nemzeti Emlékezett Bizottsága elnökhelyettese.

Farkasverem (2024.05.05.)

_________

Piszkos munka – a munkaszolgálat és a keretlegények történetei. Egy júniusban megjelenő könyv arra vállalkozik, hogy hozzátegyen még egy adalékot a zsidóság vészkorszakbeli szenvedéstörténetéhez. Mi volt a munkaszolgálat? Kik voltak a keretlegények? Hogyan bántak a rájuk bízott emberekkel? Voltak-e köztük zsidómentők? A stúdióban Velkovics Vilmos vendége a szerző, Veszprémy László Bernát történész, a Corvinák főszerkesztője és Máthé Áron, a Nemzeti Emlékezet Bizottsága elnökhelyettese.

Farkasverem (2024.04.28.)

_________

Egyházüldözés a hatvanas években – sokáig fehér foltnak számított a történelemkutatásban. Egy friss tanulmánykötet szerint Kádár semmivel sem bánt tisztességesebben a papokkal, hitoktatókkal, vallásos emberekkel, mint Rákosi – csak jobban csomagolta. Hogyan zajlott a küzdelem a lelkekért ’56 után? A stúdióban Velkovics Vilmos vendége Wirthné Diera Bernadett történész, a Nemzeti Emlékezet Bizottsága Hivatalának kutatója és Soós Viktor Attila egyháztörténész, a Nemzeti Emlékezet Bizottságának tagja.

Farkasverem (2024.04.21.)

_________

„Judapest” és „Noé bárkája” – a birodalmi német sajtó így – is kritizálta Budapestet a negyvenes évek elején. Az adásban sztorikkal, idézetekkel vizsgáljuk meg hogyan változott Magyarország képe a goebbelsi propagandamédiában a harmincas évektől egészen a deportálásokig. A stúdióban Velkovics Vilmos vendége Szalay-Berzeviczy András nemzetközi sajtókutató, a TranzPress nemzetközi médiafigyelő vállalat ügyvezető igazgatója és Máthé Áron, a Nemzeti Emlékezet Bizottsága elnökhelyettese.

Farkasverem (2024.04.17.)

_________

„Április 4 – hazánk felszabadulásának ünnepe" – egy mondatban három hazugság. Miért nem április 4, miért nem volt felszabadulás és csoda-e, hogy soha nem lett ünnep a magyarok szemében? A stúdióban Velkovics Vilmos vendége Pap Milán politológus, a Közszolgálati Egyetem Molnár Tamás Kutatóintézetének tudományos munkatársa és Máthé Áron, a Nemzeti Emlékezet Bizottsága elnökhelyettese.

Farkasverem (2024.04.07.)

_________

A háború utáni számonkérések sajátos eseménysorozatáról szól Veszprémy László Bernát történész, a Corvinák főszerkesztőjének legújabb tanulmánya, amely a Kommentárban jelent meg. A stúdióban Belénessy Csaba vendége a szerző, illetve Máthé Áron, a Nemzeti Emlékezet Bizottsága elnökhelyettese.

Farkasverem (2024.02.04.)

_________

Mi lett volna, ha … ha például nem bomlik fel az MDF. Belénessy Csaba szerkesztő vendége Kónya Imre ügyvéd, politikus.

Farkasverem (2024.01.28.)

_________

A Nemzeti Emlékezet Bizottsága eddigi nyolc évének munkája, a Farkasverem című műsor születése.... A stúdióban Belénessy Csaba szerkesztő vendége Máthé Áron, a Nemzeti Emlékezet Bizottsága, a műsor fő támogatójának elnökhelyettese.

Farkasverem (2024.01.14.)

_________

Andrássy Ilonáról, az Andrássy-család sorsáról beszélgetett Erdős Kristóf történésszel a Hír FM Farkasverem című adásában Belénessy Csaba szerkesztő.

Farkasverem (2024.01.07.)

_________

A kommunizmus történetével, mondhatni bűneivel foglalkozó tudományos testület régi adósságot törlesztett megalakulásával. Ez a testület, a Nemzeti Emlékezet Bizottsága a Farkasverem fő támogatója. A stúdióban Belénessy Csaba szerkesztő vendége Máthé Áron, a Nemzeti Emlékezet Bizottságának elnökhelyettese.

Farkasverem (2023.12.31.)

_________

A népi írók mozgalma nem csak a művészet, hanem a politika területén is jelentős szerepet játszott a harmincas évek közepétől a hatvanas évekig vagy akár mindmáig. Belénessy Csaba szerkesztő vendége Takaró Mihály, irodalomtörténész és Máthé Áron a Nemzeti Emlékezet Bizottsága elnök-helyettese.

Farkasverem (2023.11.12.)

_________

A jogvégzett Szobonya Zoltánt a kulákok védőszentjének hívták az ötvenes években. Ebből az éléthelyzetből egyenes út vezetett az 56-os forradalom helyi megmozdulásainak élére, majd a bukás után a vérpadra. Belénessy Csaba szerkesztő vendége Bank Barbara történész a Nemzeti Emlékezet Bizottságának tagja és Kissné Szobonya Csilla.

Farkasverem (2023.10.22.)

_________

Szárszó, a népi gondolat, a magyar út konferenciája, a háborús veszély árnyékában. A stúdióban Belénessy Csaba szerkesztő vendége Földváryné Kiss Réka a Nemzeti Emlékezet Bizottsága elnöke.

Farkasverem (2023.10.08.)

_________

A prágai tavasz bukása egyben az úgynevezett emberarcú szocializmus reményének bukását is jelentette. Belénessy Csaba szerkesztő vendége Szerencsés Károly történész, író és Máthé Áron történész, a Nemzeti Emlékezet Bizottsága elnökhelyettese.

Farkasverem (2023.09.17.)

_________

Hetven éve, 1953 júliusában hirdették ki az amnesztiarendeletet, amely október 31-i határidővel megszüntette az internálótáborokat és a kitelepítést. Belénessy Csaba szerkesztő vendége Bank Barbara történész, a Nemzeti Emlékezet Bizottsága tagja és Szokolay Domokos történész, a Nemzeti Emlékezet Bizottsága Hivatalának tudományos kutatója.

Farkasverem (2023.09.10.)

_________

A Molotov-Ribbentrop paktumot akár a XX. század végnapjának is nevezhetjük. Ez volt a közvetlen előzménye annak, hogy az egész világ lángba borult. A stúdióban Belénessy Csaba szerkesztő vendége Máthé Áron, a Nemzeti Emlékezet Bizottsága elnökhelyettese.

Farkasverem (2023.08.27.)

_________

Kápók a múlt fogságában – a XX. századi történelem egyik legkényesebb témájáról jelent meg nemrég egy érdekfeszítő könyv. Belénessy Csaba szerkesztő vendége Veszprémy László Bernát történész a mű szerzője.

Farkasverem (2023.08.13.)

_________

75 évvel ezelőtt államosították az egyházi iskolákat, megkezdődött a kommunista hatalomátvétel az oktatásban is. A stúdióban Belénessy Csaba szerkesztő vendége Soós Viktor Attila egyháztörténész, a Nemzeti Emlékezet Bizottságának tagja.

Farkasverem (2023.07.30.)

_________

Belénessy Csaba szerkesztő vendége M. Kiss Sándor Széchenyi-díjas magyar történész, professor emeritus, a Rendszerváltás Történetét Kutató Intézet és Archívum főigazgató-helyettese, aki nyolcvanadik születésnapja alkalmából az életútjáról mesél.

Farkasverem (2023.07.16.)

_________

A nemzeti arisztokrácia sorsa drámai fordulatot vett egész Közép-Európában, így Magyarországon is. Belénessy Csaba szerkesztő vendége Bank Barbara, a Nemzeti Emlékezet Bizottságának tagja és Botos Máté a Pázmány Péter Katolikus Egyetem docense.

Farkasverem (2023.07.02.)

_________

A Magyar Királyi Állami Rendőrség története 1945-ig tart, mondhatni a Kommüntől a szovjet megszállásig. A stúdióban Belénessy Csaba szerkesztő-műsorvezető vendége a Kovács Tamás történész, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense és Máthé Áron a Nemzeti Emlékezet Bizottságának elnök-helyettese.

Farkasverem (2023.06.18.)

_________

A túlélés stratégiái – Élet és halál a náci és a kommunista diktatúrákban, ezzel a címmel jelent meg egy izgalmas történelmi mű, amelynek szerzője Borhi László történész, az Indiana egyetem professzora, a Magyar Tudományos Akadémia Történettudományi Intézetének tanácsadója. A stúdióban Belénessy Csaba szerkesztő-műsorvezető vendége a szerző és Máthé Áron a Nemzeti Emlékezet Bizottságának elnökhelyettese.

Farkasverem (2023.06.04.)

_________

A hidegháború pillanatai nem nélkülözik a tragikus fordulatokat. Gyilkosság, halál, merénylet tarkította ezt a világot. Belénessy Csaba szerkesztő vendége Bank Barbara, a Nemzeti Emlékezet Bizottságának tagja. Farkasverem.

Farkasverem (2023.05.27.)

_________

A Magyarok Világszövetsége sajátos szerepet játszott a pártállam és az emigráció közötti kapcsolatban. Belénessy Csaba szerkesztő vendége Soós Viktor Attila, a Nemzeti Emlékezet Bizottságának tagja.

Farkasverem (2023.05.20.)

_________

A magyarországi zsidóság huszadik századi sorsa még mindig nyílt seb a magyar nemzet testén. Tanácstalanság – ez a legújabb könyv címe, amelyik ezzel a témával foglalkozik, A stúdióban Belénessy Csaba szerkesztő vendége Veszprémy László Bernát történész, a könyv szerzője és Máthé Áron a Nemzeti Emlékezet Bizottsága elnök-helyettese.

Farkasverem (2023.04.22.)

_________

A héten ünnepeltük a magyar-lengyel barátság napját. Az ünnepeltük szó talán túlzás, mert az orosz-ukrán háború - úgymond -melléktermékeként megromlott a magyar-lengyel viszony is, remélhetőleg csak átmenetileg. A stúdióban Belénessy Csaba szerkesztő vendége Kiss Gy. Csaba történész, egyetemi tanár és Máthé Áron történész a Nemzeti Emlékezet Bizottsága elnökhelyettese.

Farkasverem (2023.03.25.)

_________

A Kádár-korszak második embere, Münnich Ferenc mintha mindig az árnyében járt volna, pedig a forradalom leverése után ő szervezte meg a Munkásőrséget és a karhatalmat. A stúdióban Belénessy Csaba szerkesztő vendége Kolontári Attila történész, a NEB tudományos főmunkatársa.

Farkasverem (2023.03.04.)

_________

Mindszenty József életútja próbatételekkel tarkított, bármely életszakaszát nézzük is. A mostani beszélgetés a hercegprímás pályafutásának első szakaszáról szól, amely – akár csak a későbbi – nagyon sok érdekességgel szolgál. A stúdióban Belénessy Csaba szerkesztő vendége Soós Viktor Attila egyháztörténész, a Nemzeti Emlékezet Bizottságának tagja.

Farkasverem (2023.02.25.)

_________

Apagyilkosság – egy könyv a Kádár-Grósz kapcsolatról. A stúdióban Belénessy Csaba szerkesztő vendége a könyv szerzője, Medgyesi Konstantin, a szegedi Móra Ferenc Múzeum tudományos igazgatóhelyettese, egyetemi adjunktus és Máthé Áron, a Nemzeti Emlékezet Bizottságának elnökhelyettese.

Farkasverem (2023.02.18.)

_________

A hazai politikai közbeszéd valósággal felbolydult Orbán Viktor kijelentésére, miszerint Magyarország európai középhatalmi státuszt szeretne. A stúdióban Belénessy Csaba szerkesztő vendége Ötvös István, a Nemzeti Emlékezet Bizottságának tagja.

Farkasverem (2023.01.21.)

_________

Rákosi személyes és életútja kimeríthetetlen forrása a történészeknek. A stúdióban Belénessy Csaba szerkesztő vendége M. Kiss Sándor történész, a Rendszerváltás Történetét Kutató Intézet és Archívum főigazgató-helyettese. Farkasverem.

Farkasverem (2023.01.08.)

_________

A kommunizmus történetével, mondhatni bűneivel foglakozó tudományos testület régi adósságot törlesztett megalakulásával. A Farkasverem fő támogatója a Nemzeti Emlékezet Bizottsága, amelynek tagjait nemrég újabb kilenc évre megválasztották. A stúdióban Belénessy Csaba szerkesztő vendége Máthé Áron, a Nemzeti Emlékezet Bizottságának elnökhelyettese.

Farkasverem (2023.01.01.)

_________


Címkék

Farkasverem média