Bemutattuk az Ellenállók 1944-45 című könyvünket

  • Megosztás
  • 2025. March 26.

A Nemzeti Emlékezet Bizottsága Ellenállók 1944-45 címmel legújabb kötetét mutatta be március 25-én Budapesten. A könyv 104 portrén keresztül mutatja be a II. világháború idején a korabeli Magyarország területén a nácizmussal és képviselőivel szemben kibontakozó ellenállás sokszínűségét.

A könyvbemutatónak március 25-én az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltára (ÁBTL) adott otthont. A jelenlévőket Cseh Gergő Bendegúz, az ÁBTL főigazgatója köszöntötte. Ablonczy Balázs, az ELTE BTK Művelődéstörténeti Tanszék habilitált egyetemi docense méltatta a könyvet, majd a kötet szerkesztőivel - Kiss Rékával, a NEB elnökével, Szekér Nórával, az ÁBTL Kutatási Osztályának vezetőjével és Bartha Ákossal, az Eötvös Loránd Kutatási Hálózat Bölcsészettudományi Kutatóközpont Történettudományi Intézet tudományos munkatársával - beszélgetett a könyv szerkesztési szempontjairól, a kiadványban bemutatott ellenállókról.

Az Ellenállók 1944-45 című tanulmánykötet 55 felkért szerző munkája, amely 104 portrén keresztül mutatja be a II. világháború idején a korabeli Magyarország területén a nácizmussal és képviselőivel szemben kibontakozó ellenállás sokszínűségét. „A nemzetközi szakirodalmi mintákat is követve nemcsak a fegyveres összetűzéseket, szabotázsakciókat, hanem a szellemi ellenállás különböző megnyilvánulási formáit, újságcikkeket és kabaréműsorokat, röpcédulázást, német- és nyilasellenes propagandát, szimbolikus tetteket, a közigazgatásban megfigyelhető adminisztratív rezisztenciát, az embermentést és a zsidóság önmentő kísérleteit is az ellenállás részének tekintettük"- olvasható a könyv ismertetőjében.

Szerkesztők: Bartha Ákos, Kiss Réka, Szekér Nóra

Képszerkesztők: Czókos Gergely és Demeter Zsuzsanna.

KÖNYVISMERTETŐ

Kapcsolódó sajtómegjelenések (folyamatosan bővítjük):


Képek


Címkék

könyvbemutató NEB-könyvtár Földváryné Kiss Réka Ellenállók 1944−45 1944-45