A magyarországi holokauszt 80. évfordulóján az áldozatokra...

  • Megosztás
  • 2024. September 18.

A magyarországi holokauszt 80. évfordulóján az áldozatokra, a túlélőkre, Svédország 1944-45 közötti humanitárius mentőakciójára emlékeztek Stockholmban

Földváryné Kiss Réka a Nemzeti Emlékezet Bizottsága elnöke, valamint Máthé Áron, a NEB elnökhelyettese, Horváth Zsolt, a NEB Hivatalának tudományos főigazgató-helyettese Stockholmban, a svéd törvényhozás által szervezett emlékülés résztvevői voltak. A parlament épületében megrendezett eseményen a magyarországi holokauszt elszenvedőire, valamint Raoul Wallenberg és Svédország humanitárius 1944-45-ös mentőakciójára emlékeztek, tisztelegve a magyarországi holokauszt áldozatai, valamint az őket mentők kivételes bátorsága előtt.

Holokauszt-túlélők és azok családtagjai, Raoul Wallenberg családtagjai, valamint történészek, szakértők, parlamenti képviselők, Müller Adrien magyar nagykövet, és a társadalmi szervezetek képviselői részvételével kezdődött szeptember 17-én kétnapos tudományos programsorozat Stockholmban. A parlament épületében megtartott első ülésnapon többek között szó volt arról a humanitárius tevékenységről, amelyet Svédország, illetve a svéd külképviselet 1944-45-ben Budapesten folytatott a zsidók megmentése érdekében. A holokauszt túlélői a kegyetlen zsidóüldözésre, annak következményeire emlékeztek. Szó volt a svéd, magyar és orosz levéltári gyűjteményekről, a kutatási lehetőségekről és korlátozásokról, valamint a legújabb eredményekről.

A NEB küldöttsége Müller Adrien nagykövet asszonnyal a svéd parlamentben, a konferencia első napján.

Az emlékezés szeptember 19-én tudományos konferenciával folytatódott. Földváryné Kiss Réka Soos Géza kapcsán a protestáns embermentő hálózatokról, Máthé Áron az ún. kisegítő karhatalmi egységek ellenállásban és embermentésben betöltött szerepéről beszélt előadásában a „80 év: A holokauszt Magyarországon 1944–1945 - Ellenállás, túlélés és a svéd mentőakciók” címmel megrendezett szemináriumon. A Raoul Wallenberg Nemzetközi Kerekasztal délutáni ülésén szakértők, holokauszt-túlélők, politikusok, újságírók, civil szervezetek, valamint politikai foglyok családtagjai osztották meg gondolataikat egymással a nyolcvan esztendővel ezelőtt történt eseményekről, annak hatásairól.


A Kerekasztal a Raoul Wallenberg Kutatási Kezdeményezés (Raoul Wallenberg Research Initiative/RWI-70) projektje, amely a svéd parlament külügyi bizottságával együttműködve végzi munkáját. A Kerekasztal egyike annak a három stockholmi rendezvénynek, amelyet a magyarországi holokauszt és Raoul Wallenberg 1944-45-ös budapesti humanitárius missziója 80. évfordulója alkalmából tartanak. A szemináriumsorozatot többek között a Forum för Levande Historia, a Stockholmi Zsidó Közösség és a Zsidó Világkongresszus támogatja. A 2015-ben alapított Raoul Wallenberg Kutatási Kezdeményezés több mint kétszáz történész, kutató, holokauszt-túlélő, újságíró, jogi szakértő és emberi jogi jogvédő együttműködése.

Fotók: a NEB küldöttsége Müller Adrien nagykövet asszonnyal a svéd parlamentben, a konferencia első napján (1.), találkozás Andreas Norlén, svéd házelnökkel (2.), előadások a második ülésnapon (3.) / forrás: Magyarország Nagykövetsége, Stockholm


Képek


Címkék

nemzetközi kapcsolatok konferencia Földváryné Kiss Réka Máthé Áron holokauszt