A kommunista diktatúrák áldozatainak emléknapja

Általános iskola

  • Megosztás
  • 2023. December 18.

Film: A koronatanú


A kommunista diktatúrák áldozatainak emléknapjához kapcsolódva elkészült az Országgyűlés Hivatala és a Nemzeti Emlékezet Bizottsága együttműködésében A koronatanú című film. Az alkotás a második világháború után kibontakozó többpártrendszert ért kíméletlen támadást, a kiépülő diktatúra eszköztárát, valamint a köztársaság megdöntésének vádja mögött meghúzódó valódihatalmi-politikai szándékokat Arany Bálint tevékenységén és sorsán, illetve a Magyar Testvéri Közösséggel szemben indított első koncepciós per eseménytörténetén keresztül mutatja be.

A dokumentumfilm a magyar történelem jelentős, de mégis kevesek által ismert pillanatát mutatja be az események történelmileg hiteles, filmes rekonstruálásával. A történések kosztümös jelenetek, archív felvételek és a korszak kutatói – Földváryné Kiss Réka, Szekér Nóra és Feitl Írisz – segítségével követhetők nyomon.

Készítette: Igen Média Kft.

Rendező: Borbás Barna, Réti László

Megrendelő: Országgyűlés Hivatala

Szakmai együttműködő partner: Nemzeti Emlékezet Bizottsága

2022



Film: Kommunista terrorszervezet – Az államvédelem a diktatúra szolgálatában (13:49)


Milyen minta alapján jött létre a kommunista terror szolgálatába állított államvédelmi szervezet? Mik voltak a módszerei? Hogyan nevezték az egyes korszakokban? Vajon meddig folytatta tevékenységét? A koronatanú című film kiegészítéseként készült rövidfilm ezekre a kérdésekre keresi a választ.

Készítette: Igen Média Kft.

Rendező: Borbás Barna, Réti László

A film az Országgyűlés Hivatala Közgyűjteményi és közművelődési Igazgatóságának gondozásában készült.

Szakmai együttműködő partner: Nemzeti Emlékezet Bizottsága

2022



Film: „ti is élni fogtok.” Pógyor István mártírhalála(29:56)


Antináci és antikommunista is volt, de mindenekelőtt mély hitű református ember Pógyor István, akit 1951. június 7-én hurcolt el az Államvédelmi Hatóság. A Keresztyén Ifjúsági Egyesület akkor mindössze 49 éves nemzeti titkárát hamis vádak alapján ítélték hosszú börtönbüntetésre. Sohasem szabadulhatott, mert ’53-ban addig bántalmazták, amíg belehalt sérüléseibe. Rá emlékezik az Ablonczy Bálint írta és rendezte „ti is élni fogtok.” Pógyor István mártírhalála című dokumentumfilm. A főhőst Trill Zsolt, a Nemzeti Színház színésze játssza a dramatizált jelenetekben, aki nem mellesleg ugyanúgy a kárpátaljai Sárosoroszi szülötte, mint a mártír. A film így nemcsak egy tragikus, ám mégis felemelő életút, hanem a Pógyor Istvánt útjára bocsájtó közösség előtti főhajtás is egyben – közölték az alkotók.

A filmben az események összefüggéseit és Pógyor István életét Földváryné Kiss Réka, a Nemzeti Emlékezet Bizottságának elnöke, a korszak kutatója segít megérteni.

Az alkotást a Károli Gáspár Református Egyetemen működő Reformáció Öröksége Műhely készítette.

2021



Film: Ritmusgyakorlat — Dr Brusznyai Árpád története


>>Részletek a tanórai és otthoni felhasználáshoz

Kádár János Magyarország teljhatalmú ura, élete végén azt mondta, hogy itt ezen a tájon a Dunának túl gyors a sodrása, túl gyorsan változnak a dolgok. Igaza volt. 1956 és a rendszerváltás között alig több mint 30 év telt el, és egy pillanat alatt cserélődtek ki szerepek . Üldözöttből üldöző és üldözőből üldözött lett. De nem mindegy, hogy ki hogyan élt a hatalmával és lehetőségeivel. Ezt a gyorsan változó világot példázza ez a történet, amelynek főhősei a veszprémi Brusznyai Árpád és családja, illetve a megye rettegett pártvezetője, Pap János.

Történész szakértők: Földváryné Kiss Réka, Horváth Zsolt.

A film készítői: Szekeres Csaba (író), Novák Tamás (producer, rendező), Sznák Ádám, Kiss Some (operatőrök) / Siriat

A filmet a Nemzeti Filmintézet Magyarország támogatásával a Siriat készítette.

2023